2023.04.14-16 vyko jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo mokymai, kurių metu Vaidotų atviro jaunimo centro – VAJE jaunimas minėjo pasaulinę iniciatyvą „Geografijos naktis“ balandžio 14 d. naktį praleisdami Vilniaus universiteto Geomokslų institute, susipažindami su geografijos studijomis ir Kultūros geografija, tiriančia geografinių sąlygų įtaką kultūrų įvairovei. Prieš tai visi dalyvavo orientaciniame žygyje Vingio parke, mokėsi skaityti žemėlapį ir juo remiantis orientuotis erdvėje. Iniciatyvos tikslas – supažindinti jaunus žmones su Ggeografijos studijomis ir viena iš Geografijos mokslo krypčių – Kultūros geografija.
Šiemet Lietuvoje jau penktą kartą rengiama „Geografijos naktis“ – pasaulinė iniciatyva, kviečianti gyventojus ir įvairias organizacijas įsitraukti į geografinius metodus ir tyrimus įdomiai atskleidžiančias veiklas. Pasak organizatorių, savo aplinkos pažinimą skatinantį ir geografiją populiarinantį renginį gali surengti kiekvienas žmogus. Taigi, kaip mūsų kasdienė aplinka susijusi su geografija? Kokius geografų metodus galime taikyti siekdami geriau pažinti savo gyvenvietę ir pasaulį? Kaip prie geografijos populiarinimo prisideda kavinės, vyno žinovai ir istorijų pasakotojai? Kaip surengti geografijai skirtą šventę savo kieme? Kaip gyventojų renkami duomenys gali būti naudojami geografiniuose tyrimuose ir kas yra „piliečių mokslas“?
Europos geografinių asociacijų organizacijos EUGEO pastangomis ši iniciatyva išplito Europoje, o įsitraukus Tarptautinei geografų sąjungai IGU – visame pasaulyje. Daugiau informacijos apie dalyvavimą Geografijos naktyje galite rasti Lietuvos geografų draugijos puslapyje https://www.lgd.lt/ , o geografijos nakties iniciatyvas gyventojai kviečia registruoti pasauliniame renginių žemėlapyje: https://www.geonight.net
Filmas „Ąžuolo širdis“ padėjo pasinerkite į meistriškai prancūzų režisierių atskleistas istorijas, besisukančias apie girių karalių – ąžuolą. Kaimynystės džiaugsmai ir rūpesčiai, koegzistavimas ir kompromisai, solidarumas, išgyvenimas ir prieglobstis – visa tai ir daug daugiau nuostabiai nufilmuotoje odėje gamtai ir joje verdančiam gyvenimui. Už galimybę apsilankyti kino filme dėkojame VšĮ „Skalvijos“ kino centrui.
Kita mokymų dalis buvo skirta asmeninių ribų, ribų su kitais žmonėmis ir ribų su aplinka suvokimui bei gebėjimui jas atpažinti, įsivardinti ar tinkamai nustatyti. Diskutavome, kokios yra jauno žmogus ribos. Kas jaunam žmogui yra ribos apskritai?
Jaunimas įvardijo, kad vertinant save objektyviai išryškėja aiškesnė savivoka, kuri suteikia stabilumo, vidinės ramybės, pasitikėjimo savimi, drąsos gyventi bei kurti atvirus ir pasitikėjimu grįstus santykius, padeda pamatyti asmeninio tobulėjimo kryptį.
Veiklų ir praktikų metu jaunimas išgrynino, kad negebėjimas suvokti, pažinti bei nustatyti ribų veda prie daugelio sunkumų – depresijos, per didelio nerimo, nepasitikejimo savimi bei kitais, baimių, negebėjimo įvertinti savo norų, tikslų, priklausomybių, iššūkių santykiuose.
Už galimybę organizuoti jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo mokymus ugdant jaunų žmonių savivoką, savivertę, kritinį mąstymą ir plečiant pasaulėžiūrą dėkojame Vilniaus miesto savivaldybei bei Vilniaus universiteto Geomokslų institutui.